Historia

Kościół parafialny pw. św. Jadwigi w Dobroszycach

dobroszyce kosciol

W średniowieczu istniała w Dobroszycach katolicka parafia, erygowana w XV wieku, jednak w okresie reformacji została ona rozwiązana, a świątynia znalazła się w rękach protestantów. Dotrwała do roku 1970, kiedy to została rozebrana.

W latach 1894 – 1895 wybudowano neogotycki kościół, a w roku 1896 utworzono w Dobroszycach kurację – samodzielną placówkę duszpasterską. Do końca II Wojny Światowej placówką zajmowali się Bracia św. Jana Chrzciciela de La Salle, prowadząc ochronkę i sierociniec. Od 1945 roku parafia znajduje się w rękach Księży Salwatorianów, od tego czasu prowadzone są księgi metrykalne. Od 1972 roku prowadzona jest kronika parafialna.

W prezbiterium, za ołtarzem, znajdują się okna zakończone łukiem, wypełnione witrażami. W centralnym witrażu przedstawiona jest postać patronki parafii. Św. Jadwiga jest przepasana sznurem, w czerwonym płaszczu, w ręku trzyma makietę kościoła.

W kościele znajduje się drewniana ambona z baldachimem, skromnie zdobiona oraz kamienna chrzcielnica, stojąca na niewielkim podwyższeniu ozdobionym kolumienkami. W kościele można podziwiać obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, namalowany w stylu ikony włodzimierskiej.

Por. Kościoły Archidiecezji Wrocławskiej. Nasze dziedzictwo. Tom II. Pod redakcją Ikona. Bydgoszcz. s. 138.

©2020 SALWATORIANIE - Dobroszyce. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper

Search